Przejdź do treści
Imieniny:
piątek, 24 maja 2024

V Festyn Recyklingowy


wfosigw2

V Festyn Recyklingowy pod hasłem “Mamy rady na odpady”

Dla mieszkańców, którzy przez rok segregowali odpady, przygotowaliśmy nagrody w postaci roślin jednorocznych i wieloletnich.
Ilości dostarczonych odpadów kolejny raz potwierdziły nam, jak oczekiwana jest tego rodzaju akcja. Trudno nam już podać realne ilości zebranych odpadów, ponieważ w tej chwili są one transportowane do recyklerów, którzy dopiero przeprowadzą wtórną segregację i ważenie zebranych w trakcie akcji odpadów w podziale na poszczególne rodzaje odpadów.
Z dotychczasowo otrzymanych informacji od recyklerów wiemy, że udało się zebrać:

 • 5 400 kg szkła białego;
 • 2 300 kg szkła kolorowego;
 • 718 kg kapsli metalowych;
 • 316 kg puszek stalowych
 • 293 kg puszek aluminiowych;
 • 5200 kg makulatury;
 • około 23 000 kg opon samochodowych;
 • około 13 000 kg elektroodpadów.

Wszystkie zebrane odpady zostaną przekazane do recyklingu lub odzysku. Dodatkowo, przyjęte w trakcie zbiórki nakrętki PET i tonery wspomogą akcje charytatywne i pomogą pozyskać sprzęt rehabilitacyjny dla, oczekujących w naszym regionie, chorych dzieci.

Mieszkańcy, którzy pozbyli się przywiezionych odpadów, mogli liczyć w tym dniu na dodatkowe atrakcje przewidziane w ramach pikniku.
Część artystyczna była poświęcona w całości tematyce ekologii, ochrony środowiska i recyklingu. O potrzebach dbania o nasze lokalne środowisko najmłodsi mieszkańcy naszej Gminy przygotowali piękne występy taneczno-muzyczno-recytatorskie.

Ciekawych wiedzy mogły zachęcić stoiska z doświadczeniami naukowymi prowadzonymi przez studentów z Uniwersytetu Łódzkiego, a także stoisko demontażu elektrośmieci udostępnione przez firmę Elektroremondis Sp. z o.o. Ekologia to szerokie i złożone zagadnienie, więc jako organizatorzy staraliśmy się przedstawić jak najwięcej aspektów eko – życia. Oprócz działań związanych z ograniczeniem ilości wytwarzanych odpadów, propagowaliśmy zdrowy tryb życia nas samych, jako elementów ekosystemu – można było m.in. przekonać się dlaczego nie wolno spalać odpadów w przydomowych kotłowniach.
W ramach edukacji ekologicznej można było również pozyskać przepisy na mini zdrowe przekąski oraz spróbować bardziej tradycyjnych wyrobów kulinarnych „slow food”, przygotowanych przez lokalne koła gospodyń, jako alternatywy dla chipsów i słodyczy.

Festyn nie odbyłby się bez zaangażowania uczniów szkół gminnych, uczestniczących, zarówno w konkursach indywidualnych, jak i grupowych. Nagrody dla uczestników konkursów zostały dofinansowane z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. W tegorocznej edycji ogłoszone zostały 3 konkursy:

 • konkurs fotograficzny „ EKO-GMINA”,
 • konkurs międzyszkolny „EKOMANIA 2012”,
 • konkurs na reportaż.

Laureatami konkursu fotograficznego zostali:

 1. Łukasz Grabowski z miejscowości Czechy,
 2. Marcin Mróz z Wojsławic,
 3. Małgorzata Kubiak z Tymienic.

Wyróżnienia trafiły do mieszkańców Tymienic – Anny Polek i Kamila Kubiaka.

Konkurs EKOMANIA 2012 polegał na rywalizacji międzyszkolnej w kategorii plastyczno-technicznej (dzieci klas I-III), warsztatowej (dzieci klas IV-V) oraz artystycznej (dzieci klas VI). Do konkursu wszystkie szkoły przygotowały się bardzo sumiennie rywalizując we wszystkich kategoriach. Dlatego dodatkowe punkty zostały przyznane szkołom za ilość oddanych odpadów (w przeliczeniu na ucznia szkoły). Najwięcej odpadów zebrała Szkoła Podstawowa w Krobanowie. Uzyskała nagrodę główną w wysokości 1.000,00 zł (w tym 500,00 zł na zakup sprzętu RTV a 500,00 zł na zakup sadzonek). Pozostałe szkoły otrzymały nagrody w wysokości 800,00 zł.
Reprezentacje trzech szkół podstawowych uczestniczyły w meczu piłki nożnej dziewcząt o Puchar EKOMISTRZA, zajmując następujące lokaty:

 1. Janiszewice,
 2. Czechy,
 3. Izabelów.

Nowością, w tym roku, był konkurs na reportaż „FESTYN RECYKLINGOWY A EDUKACJA EKOLOGICZNA”. Uczestnicy konkursu podejmowali próby uwiecznienia naszej imprezy przy pomocy różnych technik artystycznych. Niektórzy z naszych mieszkańców udzielali wywiadów młodym reporterom, inni pozowali do zdjęć. Prace konkursowe mogą być nadsyłane do 25 maja na adres Urzędu Gminy Zduńska Wola. Rozstrzygnięcie konkursu zostanie ogłoszone do 10 czerwca 2012 r. Kolejną i niezapomnianą, zwłaszcza dla najmłodszych, atrakcją tego dnia, był pokaz pierwszej pomocy oraz „puszczanie piany” przez OSP Zborowskie.
W trakcie Festynu rozpoczęliśmy również kampanię informacyjną, skierowaną do mieszkańców gminy, w zakresie wdrażania nowego systemu gospodarki odpadami. Ma on obowiązywać od II półrocza 2013 r. Dla zainteresowanych zostały przygotowane ulotki z podstawowymi informacjami. V Festyn recyklingowy w Wojsławicach był jednym z działań na rzecz recyklingu i ochrony środowiska, przewidzianych w roku 2012. Przypominamy, że nadal trwa zbiórka wyrobów azbestowych na terenie Gminy Zduńska Wola, a kolejnym działaniem realizowanym przez Gminę będzie zbiórka folii agrarnych od rolników. Widząc Państwa zainteresowanie i liczne uczestnictwo w akcjach mamy potwierdzenie, że nasze działania są zasadne i potrzebne.

V Festyn Recyklingowy współfinansowany został ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.

 

Gmina Zduńska Wola

wybory_euro_2024

wybory_euro_2024

wybory_uzup_2024

wybory_uzup_2024

baner_projekt_2022

baner_projekt_2022

baner_projekt_2022

baner_projekt_2022

Kolej Dużych Prędkości

Kolej Dużych Prędkości

Gminny portal podatkowy

Gminny portal podatkowy

raport o stanie gminy zduńska wola

raport o stanie gminy zduńska wola

projekty rozwojowe

Projekty rozwojowe

transmisja sesji

transmisja sesji

interpelacje

interpelacje

RODO

RODO

gminna platforma konsultacji społecznych

gminna platforma konsultacji społecznych

SIP

SIP

Wyłączenia zasilania

Wyłączenia zasilania

Komunikaty centrum zarządzania kryzysowego

Komunikaty centrum zarządzania kryzysowego

mikroporady dla przedsiębiorców

Adopcja psów

wybory ławników

wybory ławników

CERT NASK

CERT NASK

Obszary inwestycyjne

Obszary inwestycyjne

Punkty adresowe

adresy

Czyste powietrze

CP

KGoła Gospodyń Wiejskich

KGW

Sołtysi

Sołtysi

sołectwo na plus

sołectwo na plus

infrastruktura sołecka

infrastruktura sołecka
ZDUNSKA WOLA Pogoda